شنبه ۱۵ آبان ۱۳۹۵ - ۱۱:۳۰

گرماخستگی چیست؟‌

اب

گرماخستگی در اثر کمبود آب بدن ایجاد می‌شود. این حالت در شرایطی ایجاد می شود که بدن نمی تواند با سرعت کافی، گرمای اضافی را دفع کند. بر خلاف گرمازدگی که ناگهان بروز می‌کند، گرما خستگی معمولا طی چند روز شکل می‌گیرد.

اولین علائم این ناراحتی خستگی، ضعف و احساس ناخوشی است. احساس خستگی بیش از حد نسبت به فعالیتی که انجام شده از اولین علائم این عارضه است. کمی هم احساس سردرد خواهید کرد. با ادامه فعالیت بدنی در این شرایط دچار تعریق بیش از حد خواهید شد، ضربان قلب تان به سرعت افزایش می یابد، احساس سنگینی در قفسه سینه خواهید کرد و دچار تنگی نفس می شوید. در نهایت هم دچار سرگیجه می شوید و حالتان به هم می خورد .به موازات کم شدن آب بدن، بدن تان به طور فزاینده ای ضعیف می شود و حتی توان برخاستن از رختخواب را نیز از دست می دهید. اگر کاهش آب بدن تان ادامه یابد، حجم خون تا حدی پایین می آید که امکان دارد دچار شوک شوید .65 درصد وزن بدن را آب تشکیل می دهد که در سه بخش بدن ذخیره شده است: 56 درصد در سلول ها، 37 درصد در خارج سلول ها و 7 درصد در دستگاه گردش خون .هنگامی که آب بدن خود را در اثر عرق کردن، تنفس و ادرار از دست می دهید، تقریبا تمامی این آب از دست رفته از داخل سلول هاست. به این ترتیب گرچه ممکن است به اندازه 8 لیوان آب از بدن شما خارج شود، اما سلول هایتان قادر خواهند بود آب کافی را برای حفظ حجم خون بدن شما در حالت عادی عرضه کنند .اگر آب بدن همچنان کم شود، سلول ها دیگر قادر نخواهند بود آبی پس دهند و در نتیجه حجم خون به سرعت کاهش می یابد. در این صورت در بدن خون کافی برای گردش وجود نخواهد داشت. در پی آن درجه حرارت بدن تان بالا می رود و به حالت شوک خواهید افتاد .

در صورت بروز گرماخستگی باید استراحت کنید. اگر در این شرایط به فعالیت بدنی خود ادامه دهید، دچار شوک خواهید شد و باید در بیمارستان بستری شویدخوشبختانه این وضعیت خطرناک به ندرت اتفاق می افتد که آن هم در صورتی است که شما نتوانید برای آب از دست رفته بدن خود، آبی جایگزین کنید .معمولا گرما خستگی حالتی اضطراری نیست. گرماخستگی بیشتر در ورزشکاران شایع است و در هنگام تمرین ورزشی، بیشتر در معرض گرماخستگی خواهید بود .به محض مشاهده علائم گرماخستگی باید در یک مکان خنک سایه دار استراحت کنید. بهترین درمان گرماخستگی نوشیدن مقادیر زیادی مایعات محتوی املاح معدنی از قبیل آب میوه یا نوشیدنی های ورزشی است. املاح معدنی به بدن شما کمک می کنند تا گرما را دفع کند .تقریبا روزانه شخص باید بین 6 الی 8 لیوان آب مصرف کند. توجه شود چای یا قهوه نمی تواند جایگزین آب شود بلکه خود آنها نیز باعث دفع بیشتر آب از بدن می شود.

مصطفی نمکیان &ndash مشاوره تغذیه هیات پزشکی ورزشی استان البرز


ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.