توانبخشی ورزشی

 • آشنایی با علل کمردرد و راه های پیشگیری از آن

  آشنایی با علل کمردرد و راه های پیشگیری از آن

  برخی مطالعات نشان می دهد که حدود 80 درصد افراد در دوران زندگی خود حداقل یک مرتبه به علت کمردرد به پزشک مراجعه می کنند.

 • اهمیت تحرک و صحیح نشستن در سلامت دانش آموزان

  اهمیت تحرک و صحیح نشستن در سلامت دانش آموزان

  با توجه به اینکه دانش آموزان زمان زیادی را در مدرسه می گذرانند به نظر می رسد پیشنهادهای زیر می تواند به جلوگیری از بروز اختلالات ساختار قامتی آنها کمک شایانی کند:

 • 12 توصیه به استفاده کنندگان از کوله پشتی (بویژه دانش آموزان)

  12 توصیه به استفاده کنندگان از کوله پشتی (بویژه دانش آموزان)

  حمل کوله پشتی های سنگین یا نامناسب از نظر اندازه و حجم و یا استفاده نادرست از ان می تواند عوارض ناخوشایندی بر ساختار اسکلتی عضلانی داشته و منجر به درد در مفاصل شانه، پشت، کمر و ... ‌شود.

 • تمریناتی برای پیشگیری از درد آرنج و مچ دست

  تمریناتی برای پیشگیری از درد آرنج و مچ دست

  در این نوشتار هدف ارائه تمریناتی است که مفاصل آرنج، مچ دست وانگشتان را در بر گرفته و برای عموم مردم فارغ از جنسیت، سن، شغل و ... قابل استفاده باشد و در پیشگیری و درمان بسیاری از آسیب های اندام فوقانی به کار می رود:

 • ۱۲ تمرین برای سلامت ستون مهره ها

  ۱۲ تمرین برای سلامت ستون مهره ها

  ستون فقرات نقش های مهم بسیار مهمی درسلامت انسان ایفا می کند مانند حفاظت از دستگاه عصبی مرکزی، محل اتصال اندام های بدن وایجاد تکیه گاه برای فعالیت های انها و ... .

 • 12 تمرین برای پیشگیری از پیچ خوردگی مچ پا

  12 تمرین برای پیشگیری از پیچ خوردگی مچ پا

  مفصل مچ پا بیش از هر مفصل دیگر بدن پیچ می خورد و اهمیت درمان ان برای جلوگیری از تکرار شدن آن، بی ثباتی و لق شدن این مفصل است.

 • ستون فقرات هم پیر می‌شود

  ستون فقرات هم پیر می‌شود

  فیزیوتراپیست فدراسیون پزشکی ورزشی تاکید کرد که سبک زندگی سالم می‌تواند روند تخریب و پیری ستون فقرات را در دوران سالخوردگی متوقف کرده یا آن را به تاخیر اندازد.

 • ۱۲ تمرین برای پیشگیری و درمان زانودرد

  ۱۲ تمرین برای پیشگیری و درمان زانودرد

  زانو بزرگترین مفصل بوده و آسیب های آن در زندگی روزانه(بالا و پایین رفتن ازپله،دوزانو و چهاززانو نشستن)،کار(چمباتمه زدن در حین کشاورزی،تعمیرکاری خودرو) در ورزش(افتادن بر روی زانوی خم، پیچ خوردن) بسیار شایع است.

 • بررسی اختلال در مفصل فکی-گیجگاهی

  بررسی اختلال در مفصل فکی-گیجگاهی

  اختلال مفصل فکی-گیجگاهی (TMJ) به گروهی از وضعیت‌های خاص اشاره دارد که مشخصه آنها، درد در TMJ یا بافت‌های اطراف آن، محدودیت‌های کارکردی فک‌تحتانی یا صدا در هنگام حرکت هستند.

 • با قوز شست پا( هالوس والگوس) آشنا شویم

  با قوز شست پا( هالوس والگوس) آشنا شویم

  انحراف شست یا قوز پا پدیده شایعی است که در 90 درصد موارد در زنان اتفاق می افتد. اگر چه این بیماری ممکن است زمینه خانوادگی داشته باشد، اما پوشیدن کفش نامناسب مثل کفش هایی با پنجه تنگ و باریک و کفش های پاشنه بلند از مهم ترین علل ایجاد کننده این بیماری است.