شنبه ۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۰۸:۵۴

ضرورت ورزش برای تمام مراحل زندگی بانوان

زهرا تمدن

نایب رئیس بانوان هیات پزشکی ورزشی فارس، گفت: بانوان در همه مراحل زندگی حتی دوران بارداری به ورزش کردن نیاز دارند.

به گزارش دفتر استان فارس پایگاه خبری تحلیلی پزشکی ورزشی ایران، دکتر زهرا تمدن با اشاره به اینکه ورزش برای بانوان حتی در دوران بارداری و عادت ماهیانه می‌تواند معجزه ‌کند، افزود: ورزش با تنظیم وزن و کاهش میزان چاقی، مستقیماً بر وضعیت عملکرد قلب اثر دارد.

وی با بیان اینکه از طرفی در افراد لاغر با فشار خون بالا می‌تواند بر کاهش فشارخون موثر باشد، بدون اینکه بیمار دارویی برای کاهش فشار خون استفاده کند، ابراز داشت: ورزش در کاهش چربی‌های مضر هم موثر است، بخصوص میزان تری گلیسیرید خون با ورزش روزانه کاهش می‌یابد.

مسئول کمیته بانوان هیات پزشکی ورزشی فارس با اشاره به اینکه از اثرات مفید دیگر ورزش کمک به تنظیم قند خون است که با سوزاندن قند اضافی موجود در خون اتفاق می‌افتد، اظهار داشت: اما ورزش در زنان از اهمیت خاص دیگری برخوردار است و آن درمان و پیشگیری از بیماری پوکی استخوان است.

تمدن در ادامه افزود: این بیماری که در زنان شایع‌تر از مردان و با عوارض خطرناکی مثل شکستگی مکرر همراه است با ورزش در سنین مختلف از زیر ۱۸ سال تا سنین یائسگی قابل پیشگیری و درمان است، بخصوص ورزش‌هایی که با فشار بر استخوان بخصوص پاها همراه است، مثلاً پیاده روی و دویدن در کاهش روند پوکی استخوان بسیار موثر است.

نایب رئیس بانوان هیات پزشکی ورزشی استان فارس خاطرنشان کرد: از اثرات دیگر ورزش در زنان، تاثیر آن بر نازایی است، در درمان بیماری pco (تخمدان پلی کیستیک یا تنبلی تخمدان) موثر است، ورزش با کاهش چربی‌های شکمی به تخمک گذاری کمک می‌کند.

زهرا تمدن با بیان اینکه ورزش با اثری که بر روحیه فرد ورزشکار دارد تاثیر ویژه بر اثر بخشی داروهایی دارد که در زمان نازایی استفاده می شود، گفت: بعلاوه ورزش به آزاد شدن هورمون‌هایی منجر می‌شود که در تنظیم عادت ماهانه و تخمک گذاری بسیار موثرند.

وی افزود: واقعیت این است که ورزش از افزایش وزن نامناسب در بارداری می‌کاهد و به یک زایمان مناسب کمک می‌کند و همچنین با تقویت عضلات لگن از احتمال افتادگی مثانه می‌کاهد.

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.