شنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۵ - ۱۰:۱۲

اهمیت تغذیه بعد از ورزش

آزمون سطح تغذیه

بیشترکارشناسان تغذیه توصیه می کنند که طی ۳۰ دقیقه پس از انجام تمرینات ورزشی چیزی میل کنید ، چرا که بدن شما بعد از استفاده از منابع انرژی موجود خود نیاز به سوختگیری مجدد دارد، خصوصا با کربو هیدرات و پروتیین برای تامین انرژی و ترمیم تخریبهای ریزی که در عضلات شما در اثر ورزش بوجود آمده است.

ما همه مشغله داریم بنابراین گاهی جا دادن یک ورزش در برنامه روزانه یعنی فشرده کردنش در یک فرصت ۳۰دقیقه ای و بعد از آن بلافاصله دویدن به سوی مشغله بعدی و اگر شما در این فرصت یک شکلات پروتیینی یا میانوعده بسته بندی شده و آماده ای در دسترس نداشته باشید، دریافت مواد مغذی مورد نیازتان هرگز اتفاق نخواهد افتاد و وقتی حذف میانوعده ی بعد از ورزش به صورت عادت همیشگی در آید، شما اهداف سلامتی و تناسب اندامتان را به خطر می اندازید. خانم دکتر" جنیفر بک" متخصص پزشکی ورزش وارتوپد اطفال در دانشگاه کالیفرنیا بیان می کند:بعضی از مردم فقط احساس خستگی شدید می کنند و بعضی به علت افت قند خون احساس گیجی دارند.

صرفنظر کردن از مراحل بعد از تمرین از جمله تغذیه مناسب که برای باز سازی بدن ضروری است، می تواند به صدمات بیشتری منجر شود.

"ما فکر می کنیم بیشتر صدمات بیش تمرینی موقعی اتفاق می افتد که مردم در زمانی که لازم است، از مواد غذایی ضروری برای جایگزینی و تامین مواد سازنده بدن استفاده نمی کنند. "

این امر خصوصا وقتی میتواند مشکل ساز باشد که شما تمرینات بدنسازی شدید انجام می دهید و نیازهای بدنتان را برای ترمیم آسیبهای جزیی و یا صدمات کوچکی که صورت گرفته فراموش می کنید و ماندگاری این صدمات جزیی در عضلات در گیر تمرین باعث می شود که شما مستعد آسیبهای اساسی در تمرینات بعدی شوید.

همچنین خوراکیها حاوی الکترولیتها و مواد مغذی مورد نیاز بدن ما هستند که موجب میشوند ماهیچه ها و اعصاب درست عمل کنند. اگر تمرینی انجام می دهید که منجر به تعریق زیاد بدن می شود جایگزینی کلسیم و نمک و پتاسیم (تمامی مواد موجود در یک غذای استاندارد) بسیار مهم است.  

اگر تمایل دارید ورزشهای پر تحرک و پر تعریق انجام دهید یا اینکه در هوای گرم ورزش می کنید یا در دوهای طولانی مدت استقامتی شرکت می کنید این عناصر را در عرق از دست می دهید و اگر قادر نباشید که به فوریت آنها را جایگزین نمایید آسیب زا و مخرب خواهد بود.

بی آبی بدن و کمبود قند هردو می توانند به سرعت باعث پایین آمدن سطح هوشیاری و در نهایت حتی بیهوشی شوند در موارد نادر کمبود الکترولیتها پیامهای عصبی را که موجب ضربان صحیح قلب می شود دچار اختلال می کند و آریتمی قلبی و ضربانهای نا منظم ایجاد می گردد.

اگر می خواهید فقط یک چیز به یاد بسپارید فقط آب را به یاد داشته باشید. آب از مهمترین اجزای سازنده ای است که بدن شما در حین و بعد از ورزش نیاز دارد"در نهایت چیزی را که نباید فراموش کنید جبران آب از دست رفته از راه تعریق است.

حذف کردن یا صرفنظر از یک وعده غذایی پس از ورزش هر چند گاه یکبار اشکالی ندارد ولی نباید به صورت یک عادت در آید. شما باید برای خود یک برنامه اجرایی خوب داشته باشید زیرا گسترش عادتهای سالم بهترین روش برای جلوگیری از صدمه و آسیب دیدگی است. تمرین باید لذت بخش باشد و برای شما سودمندیهای ورزش را به همراه داشته باشدو به پارگی عضلات و شکستگیهای استخوانی منجر نشود.

نوشیدن آب کافی وتغذیه صحیح هر دو بخشهایی مهم از داشتن عادات ورزشی سالم هستند.

گرد آوری و ترجمه: شیوا ایلبگی طاهر 

کارشناس تغذیه هیأت پزشکی ورزشی استان تهران

برگرفته از: http://MSN.Health & Nutrition


ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.