چهارشنبه ۹ آبان ۱۳۹۷ - ۰۸:۴۰

دکتر صالحی تشریح کرد؛

سه ورزش خطرناک در هوای آلوده

آلودگی هوا

ورزش در هوای آلوده سبب تشدید اثرات منفی آلودگی بر انسان می شود و میزان رسوب ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون در ریه انسان چند برابر بیشتر از حالت معمول است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی پزشکی ورزشی ایران به نقل از جام جم، دکتر شاهین صالحی با بیان مطلب فوق افزود: ورزش در هوای آلوده سبب می‌شود تا مواد آلاینده بیشتری وارد بدن شود. بویژه ورزش‌هایی همانند دویدن، دوچرخه سواری و پیاده روی که این روزها بیشتر مورد توجه مردم قرار دارند و در فضای باز انجام می شوند، بیش از سایر ورزش ها در شرایط آلودگی هوا خطرناکند.

وی گفت: ورزش در هوای آلوده سبب تشدید اثرات منفی آلودگی بر انسان می شود، چون زمینه ورود حجم بالایی از ذرات معلق و گازهای آلوده را به بدن فراهم می کند. هنگام ورزش کردن میزان رسوب ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون در ریه انسان چند برابر بیشتر از حالت عادی است.

این متخصص پزشکی ورزشی تصریح کرد: بهتر است از ماسک‌های فیلتردار استاندارد استفاده کنید و با نوشیدن آب زیاد به کلیه‌ها کمک کنید تا املاح اضافی از بدن خارج شود و ذرات آلودگی مدت زمان کمتری در بدن باقی بماند. همچنین از فعالیت بدنی و ورزش در فضاهای روزبازی که در محدوده آلودگی هوا قرار دارند، خودداری کنید.

عضو کمیته آموزش فدراسیون پزشکی ورزشی خاطرنشان کرد: در صورت بالا بودن میزان دی اکسید کربن در هوا، ممکن است با فعالیت بدنی شدید و افزایش تعداد و عمق تنفس، زمینه ورود هر چه بیشتر این گاز به ریه ها و در نهایت مسمومیت ناشی از آن افزایش یابد. افزایش غلظت مونواکسید کربن بویژه در مناطق پرتردد بسیار آسیب زا بوده و به علت تمایل فراوان این گاز برای ترکیب با هموگلوبین خون، میزان اکسیژن مورد نیاز بافت ها کاهش یافته و در نتیجه ممکن است به عوارضی نظیر سردرد، سرگیجه و در موارد شدیدتر افزایش ضربان قلب دچار شویم.

او ادامه داد: یکی دیگر از آلاینده ها سرب است که به سرعت می تواند وارد جریان خون شود. وجود سرب در خون سبب شکسته شدن گلبول های قرمز و کاهش عمر طبیعی آنها می‌شود، در نتیجه تعداد گلبول های قرمز خون کم شده و به کم خونی منجر می شود.

این متخصص پزشکی ورزشی با بیان این که سالمندان و کودکان به میزان بیشتری در معرض خطر سرب هستند، گفت: ورزش و فعالیت بدنی در هوای آلوده به هیچ عنوان برای سالمندان و کودکان توصیه نمی شود. ضمن اینکه کودکان به دلیل حساس بودن مخاط بینی، حنجره، نای و روده، بیشتر در معرض آسیب قرار دارند.

وی یادآور شد: زمانی که میزان آلودگی هوا به هشدار می‌رسد، از میوه‌هایی همچون پرتغال، توت فرنگی، سبزیجات سبز، شیر، ماست و دوغ بیشتر از همیشه استفاده کنید.

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.