شنبه ۲۹ دی ۱۳۹۷ - ۱۰:۲۳

دبیرهیأت پزشکی ورزشی کرمانشاه اعلام کرد:

76 درصد جامعه ورزش کرمانشاه در 10 رشته ورزشی فعالیت دارند

دكتر وحيد خسروي

آمار ورزشکاران سازمان یافته استان کرمانشاه در 10 ماهه اول سال جاری با 33 درصد افزایش به ٧٠ هزار و ٧٧٤ نفر رسیده که حاکی از اهتمام جدی و تلاش مستمر باشگاه هاو هیأت های ورزشی استانی وشهرستانی، نهادها و دستگاه های اجرایی و ادارات ورزش و جوانان در همه شهرستانها برای تحقق اهداف پیش بینی شده در سال 97 می باشد.

دکتر وحید خسروی دبیر هیأت پزشکی ورزشی استان کرمانشاه ضمن اعلام این خبر در برنامه زنده­ ی ورزش زاگرس، به لزوم بهره ­مندی و استفاده از تمامی ظرفیت­ها و امکانات موجود برای توسعه ورزش و نقش مؤثر و تأثیرگذار حوزه پزشکی ورزشی به عنوان بخشی از چرخه موفقیت ورزشکاران در بخش قهرمانی و سلامت همگانی اشاره کرد و بیان داشت: امروزه پزشکی ورزشی کرمانشاه به عنوان پشتیبان اصلی سلامت ورزشکاران با ارائه خدمات مطلوب تشخیصی، درمانی، مشاوره­ای و توانبخشی در کلینیک­ های تخصصی، خدمات آموزشی، پوشش پزشکی مسابقات، ستاد نظارت بر سلامت اماکن ورزشی، پرداخت به موقع هزینه ­های حق العلاج ناشی از حوادث ورزشی و حضور کادری مجرب، متعهد، کارآزموده و متخصص زمینه توسعه ورزش را در بخش پزشکی ورزشی ایجاد کرده و سهمی چشمگیر در موفقیت و سلامت عموم جامعه برعهده دارد.

به گزارش دفتر کرمانشاه پایگاه خبری تحلیلی پزشکی ورزشی ایران خسروی ارائه خدمات به جامعه تحت پوشش را منوط به دارا بودن کارت عضویت فدراسیون پزشکی ورزشی ذکر کرد و افزود: با تمهیدات اندیشیده شده در فدراسیون، خوشبختانه با رویکرد تسهیل و تسریع در فرآینده صدور کارت و دسترسی کلیه مخاطبین، هیأت­ها و باشگاه­های ورزشی امکان دریافت کارت آنلاین از طریق سامانه  تحت وب ifsm.ir  فراهم شده و توصیه می ­شود عموم جامعه در قالب ورزش شهروندی و قهرمانی قبل از انجام هرگونه فعالیت ورزشی نسبت به دریافت کارت عضویت و گواهی سلامت اقدام نمایند.

دکتر خسروی در خصوص میزان تمایل و گرایش مردم کرمانشاه به رشته­های ورزشی افزود: بر اساس گزارش واحد آمار و اطلاعات هیأت پزشکی ورزشی تا 28 دی ماه سال جاری،   76 درصد جامعه ورزش استان در 10 رشته ورزشی فوتبال با ١٢ هزار و ٢٢٧ نفر ، ژیمناستیک ٦ هزار و ٨٢٠ نفر، تکواندو ٥ هزار و ٨٩١ نفر،کشتی ٥ هزار و ٨٧٣ نفر، والیبال ٥ هزار و ٣٣٦نفر، همگانی ٥ هزار ٨٤٤نفر، کاراته ٤ هزار و ٤٨٤ نفر، بومی و محلی ٣ هزار و ٧٤٩ نفر، رزمی و شنا با ٣ هزار و ١٢٨ و هزار و ٩٩٠ نفر فعالیت دارند و بقیه ورزشکاران نیز در 38 رشته ورزشی دیگر نسبت به انجام فعالیت ورزشی به صورت مستمر و مداوم اقدام می­ نمایند. همچنین هیأت بومی و محلی با 332 درصد، بدنسازی و پرورش اندام و اسکیت با 100 درصد افزایش بیشترین رشد آمار را داشته اند و هیأت فوتبال نیز با افزایش 5 هزار نفری بیشترین تعداد ورزشکاران را نسبت به سال گذشته جذب نموده است.

دبیر هیأت پزشکی ورزشی استان کرمانشاه تعداد ورزشکاران بخش آقایان در 10 ماهه اول سال جاری را  ٤٦ هزار و ٦٥٠نفر و بانوان را ٢٤ هزار و ١٢٤ نفر اعلام کرد که با توجه به جمعیت استان بخش آقایان شاخص 4.72 درصد و بانوان شاخص 2.5 درصد را دارا می باشند و شاخص کل ورزشکاران بر مبنای جمعیت استان 3.62 است. به این معنا که از هر 100 کرمانشاهی تقریباً 4 نفر به صورت سازمان یافته در اماکن تحت پوشش و دارای مجوز و زیر نظر مربی واجد شرایط در حال فعالیت هستند. همچنین تعداد ورزشکاران آقایان در سال جاری تاکنون 30 درصد رشد و بانوان 41 درصد افزایش داشته است. در شهرستانها نیز جوانرود، دالاهو، سنقرکلیایی، کرمانشاه و اسلام آباد به ترتیب بیشترین میزان رشد را داشته اند.

این مقام مسوول در نهاد متولی سلامت ورزش استان از افزایش چشمگیر آمار در سال جاری ابراز خرسندی نمود و اظهار داشت: ورزش به عنوان بزرگترین و سازنده ترین میدان تربیت زمینه کاهش آسیب­های اجتماعی، افزایش بهره وری، کاهش هزینه ­های درمانی، اصلاح سبک زندگی و ارتقاء سلامت مردم را در کنار توسعه ورزش قهرمانی به همراه دارد و تحقق این امر مهم نیازمند همکاری همه نهادها و دستگاه­های اجرایی است، زیرا ورزش مقوله­ ای فراگیر است.

خسروی در ادامه به گزارشی از خدمات ارائه شده در هیأت پزشکی ورزشی را بیان کرد و گفت: از ابتدای سال جاری تاکنون بیش از 14 هزار نفر در واحدهای ارتوپدی، تغذیه ورزشی، روانشناسی، حرکات اصلاحی، پزشک ورزشی، پزشک عمومی و کلینک تخصصی فیزیوتراپی پذیرش شده اند و خدمات مطلوب تشخیصی، مشاوره­ای، درمانی و توانبخشی را دریافت نموده­ اند که می­ توان به ٢ هزار و ٧٥٢ ساعت پوشش پزشکی، آموزش ٢ هزار و ٤٨٠ نفر در 490 ساعت، ٦ هزار ٤٤٩ جلسه فیزیوتراپی به عنوان بخشی از این خدمات اشاره کرد.

 وی تصریح کرد: در مرکز فیزیوتراپی این هیأت به بیشترین جامعه آماری از ورزشکاران از همگانی تا قهرمانی خدمات ارائه می ­شود. فضای مناسب و دارا بودن تجیهزات و امکانات به روز درمانی از ویژگیهای بارز این مرکز با در نظر گرفتن فعالیت نیروهای آموزش دیده می باشد که در سطح کشور بی نظیر است.

خسروی اظهارکرد: درمان و بازتوانی آسیب های ورزشکاران تحت پوشش در این کلینیک به سهولت انجام می گیرد و حضور کادر درمانی مجرب و آموزش دیده و بهره گیری از جدیدترین متدهای درمانی سبب رضایتمندی مراجعین از روند درمان و بازتوانی آسیب های ورزشی شده و در کمترین زمان ممکن با بالاترین کیفیت در خدمات به سطح آمادگی قبل از مصدومیت بازخواهند گشت.

دبیر هیأت پزشکی ورزشی در خاتمه در پاسخ به سوال مجری برنامه ورزش زاگرس، توسعه همه جانبه ورزش و به ویژه حوزه پزشکی ورزشی را منوط به تعامل و همکاری سازنده و مثبت همه مربیان، قهرمانان، پیشکسوتان، ورزشکاران، هیأت­ها و باشگاه­های ورزشی در تمامی شهرستانها دانست و اظهار داشت: از پشتیبانی مؤثر همه دستگاه­های اجرایی و بخش خصوصی و ادارات ورزش و جوانان نیز صمیمانه تشکر می­ نمایم و رمز اصلی موفقیت در ورزش را همدلی، هم ­افزایی، همراهی و همفکری موثر، اثربخش و کاملا ملموس است.

گفتنی است این گزارش در شبکه استانی زاگرس با تلاش مجموعه برنامه ورزش زاگرس روز جمعه 28دی ماه ساعت 21 و 30 الی 23 پخش شد و سایر فعالیت­های هیأت پزشکی در قالب تصویر به نمایش گذاشته شد.

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.