چهارشنبه ۱ آبان ۱۳۹۸ - ۱۵:۰۷

تازه ترین برنامه ضد دوپینگ وادا رونمایی شد؛

هوش مصنوعی به کمک مبارزه با دوپینگ می آید

هوش مصنوعی

آژانس جهانی مبارزه با دوپینگ(وادا) برای توسعه و تعمیق مبارزه با دوپینگ در ورزش دنیا استفاده از هوش مصنوعی را در دستور کار خود قرار داد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی پزشکی ورزشی ایران، وادا اعلام کرد: به دنبال فراخوان برای طرح های تحقیقاتی درباره مبارزه با دوپینگ، هشت پیشنهاد دریافت شد و پس از یک دوره ارزیابی دقیق  از سوی وادا و مرکز بودجه تحقیقاتی کبک، سه پروژه نهایی انتخاب شدند.

دکتر اولیویه رابین، مدیر ارشد دپارتمان علوم و مشارکت های بین المللی وادا، گفت: "هوش مصنوعی یک ظرفیت بزرگ برای مبارزه با دوپینگ است، به خصوص وقتی که به تجزیه و تحلیل داده های بزرگ می پردازد. این سه پروژه مکمل به ما کمک می کند تا میزان توانایی ضد دوپینگ خود را افزایش دهیم.

دکتر رمی کویریون، محقق ارشد رمرکزکبک، گفت: "مونترال یک رهبر در زمینه هوش مصنوعی است و خوشحالیم که وادا تصمیم گرفته تا با جامعه تحقیقاتی کبک در این زمینه همکاری کند. امیدواریم این سه پروژه در تأثیر هوش مصنوعی در راه مبارزه با  دوپینگ چه از نظر فنی و چه از نظر اجتماعی موثر باشند.

"اولین پروژه متعلق به 'Dataperformers'  و با همکاری آزمایشگاه معتبر وادا در پاریس اجرا می شود. این پروژه یک ساله تکنیک های ممکن برای تجزیه و تحلیل و استفاده از هوش مصنوعی را برای کشف استفاده از مواد یا روش هایی برای دور زدن قوانین ضد دوپینگ بررسی خواهد کرد. نتایج امیدوار کننده است، آنها با نتایج به دست آمده با استفاده از روشهای آماری فعلی، مانند مدل تطبیقی که در حال حاضر برای پاسپورت بیولوژیکی ورزشکار استفاده می شود، مقایسه می شوند.

دومین پروژه که توسط شرکت Element AI مستقر در مونترال اجرا شد، با هدف تعیین خطر دوپینگ در ورزشکاران از طریق کاربرد هوش مصنوعی و در نتیجه تهیه یک استراتژی نمونه گیری و آزمایش بر اساس الگوریتم های اختصاصی اجرا می شود. این پروژه برای یک دوره دو ساله حمایت و پشتیبانی می شود.

 پروژه سوم شامل مرکز ژنتیک و سیاست دانشگاه مک گیل مونترال است که تحت نظارت پروفسور یان جولی انجام می شود. این مطالعه با استفاده از یک رویکرد کیفی برای شناسایی مشاهدات و یافته های ذینفعان مختلف در مورد استفاده از هوش مصنوعی و فواید استفاده از آن در زمینه ضد دوپینگ و هدایت گفتگو بین وادا، سایر سازمان های ضد دوپینگ، ورزشکاران و عموم مردم خواهد بود. این پروژه هم برای یک دوره دو ساله حمایت می شود.

 وادا جزئیات بیشتری از این پروژه ها و ساز و کار تاثیر نتایج حاصله در زمینه مبارزه با دوپینگ منتشر نکرده است.

یادآور می شود در سال ۲۰۱۸ وادا و مرکز بودجه تحقیقاتی کبک تفاهم نامه امضا کردند که ۲ میلیون دلار کانادا برای تحقیقات ضد دوپینگ طی ۵ سال هزینه کنند.

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.