چهارشنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۹ - ۱۴:۲۹

واکسن کرونا ساخت شرکت فایزر و بایونتک از سوی انگلیس تایید شد

کوواکس

 انگلیس به عنوان اولین کشور جهان، واکسن کووید ۱۹ تولید شده توسط شرکت‌های داروسازی فایزر و بایونتک را تایید کرد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی پزشکی ورزشی ایران به نقل از یورونیوز، وزیر بهداشت این کشور امروز اعلام کرد آژانس نظارت بر داروی انگلیس مجوز استفاده از این واکسن را صادر کرده است و خدمات سلامت همگانی این کشور از ابتدای هفته آینده آمادگی آغاز واکسیناسیون را دارد.

 هفته گذشته، دو شرکت فایزر و بایونتک میزان کارآیی واکسن مشترک خود را ۹۵ درصد اعلام کردند. این میزان برای واکسن اسپوتنیک که در روسیه تولید شده، بیش از ۹۰ درصد اعلام شده است.

یونیسف روز دوشنبه هفته گذشته اعلام کرد به محض این که واکسن جدید کووید۱۹ در دسترس قرار گیرد، این سازمان با همکاری بیش از ۳۵۰ شرکت و سازمان مختلف فعال در حوزه حمل و نقل هوایی، زمینی، کشتیرانی و ارائه کنندگان خدمات بسته بندی و لجستیک در سراسر جهان، عملیات توزیع واکسن در بیش از ۹۲ کشور را هدایت خواهد کرد.

قرار است در طول هفته جاری، یونیسف به بررسی ظرفیت‌های موجود و شناسایی نقاط قوت و ضعف سیستم حمل و نقل بین‌المللی و همچنین نیازمندی‌های آن در آینده نزدیک، بپردازد. یونیسف عملیات تامین واکسن از تولیدکنندگانی که با کوواکس  قرارداد دارند و توزیع آن را در بیش از ۹۲ کشور فقیر یا دارای درآمد متوسط برعهده گرفته است.

کوواکس (COVAX) یا تسهیلات دسترسی جهانی به واکسن (Vaccine Global Access Facility) ابتکاری برای سرعت بخشیدن به توسعه، تولید و دسترسی عادلانه کشورهای جهان به واکسن از طریق تسهیل مراحل آزمایش، درمان و تولید واکسن کووید ۱۹ است.

امیدهای فراوانی وجود دارد که استفاده از واکسن بیماری کرونا تا پایان سال میلادی جاری آغاز شود. به همین منظور سازمان جهانی بهداشت برنامه‌ریزی کرده است تا با راه اندازی و تشویق پروژه کوواکس تا پایان سال ۲۰۲۱ میلادی ۲ میلیارد دوز واکسن کرونا را در کشورهای عضو که بیشتر آنها از کشورهای درحال توسعه و فقیر هستند، توزیع کند.

بیش از ۱۸۰ کشور به کوواکس یا برنامه جهانی تامین واکسن کووید ۱۹ برای همه کشورها پیوسته اند تا از طریق یک ساختار جمعی و مشترک با آپارتاید و احتکار واکسن از سوی برخی کشورها مقابله کنند.

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.