دوشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۰ - ۱۴:۱۸

استرس لاغر شدن و اختلالات غذایی برای ورزشکاران

تغذیه

یکی از استرس ها در برخی از ورزشکاران نگرانی درباره وزن بدن است که می تواند مخصوصا در زمان های نزدیک مسابقه، شرایط را برای شان دشوار کند.

رویدادها و رقابت های ورزشی عاملی برای استرس هستند، مخصوصا در زمانی که ورزشکار هم در شرایط نزدیک رقابت قرار دارد و هم نگران وزن خود است. در این شرایط، احتمال بروز اختلالات غذا خوردن افزایش می یابد.

 عوامل خطر برای اختلالات غذاخوردن

*احتمال بروز اختلالات غذاخوردن در ورزش هایی که وزن از اهمیت برخوردار است، مانند ژیمناستیک، کشتی، ورزش های استقامتی بیشتر است.

*از طرفی، ارزش نهادن بیش از حد برای کاهش وزن به منظور دستیابی به عملکرد بهتر می تواند بر اختلالات غذا خوردن و نگرانی ورزشکاران، تاثیر منفی بگذارد.

*اعتماد به نفس پایین، سابقه اختلالات غذا خوردن در خانواده، اصرار برای لاغر شدن و سابقه طولانی مدت برای رژیم گرفتن، از سایر عواملی هستند که می توانند خطر اختلالات غذا خوردن را افزایش دهند.

*همچنین، آغاز ورزش از دوران کودکی و اصرار برای تبدیل به ورزشکار نخبه شدن نیز می تواند عاملی برای افزایش خطر بروز اختلالات غذا خوردن در ورزشکاران باشد.

چه ورزشکارانی بیشتر در معرض خطر اختلالات غذاخوردن هستند؟

در میان ورزشکاران، زنان ورزشکار در برابر اختلالات غذا خورن، آسیب پذیرتر هستند. به نظر می رسد که سه عامل برای اختلالات غذاخوردن در ورزشکاران موثر باشد:

  1. اثرات اجتماعی و تاکید بر لاغری،
  2. اضطراب درباره عملکرد ورزشی،
  3. ارزیابی منفی درباره دستاوردهای ورزشی.

عوارض اختلالات غذا خوردن در ورزشکاران چیست؟

اختلالات غذا خوردن، خطر کمبودهای تغذیه ای را افزایش می دهد و در نتیجه آن مشکلاتی مانند: کاهش ذخایر کلسیم و کاهش تراکم استخوان، افزایش خطر شکستگی های استخوان و اختلالات هورمونی را به همراه داشته باشد.

تهیه و تنظیم: کیمیا معینی افشاری

منبع: nationaleatingdisorders.org

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.