یکشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۱:۵۶

/هفته سلامت و ورزش-آشنایی با اسیب های ورزشی/

پیشگیری بهترین درمان است

آسیب ورزشی

به گزارش دفتر زنجان؛ پایگاه خبری تحلیلی پزشکی ورزشی ایران دکتر لیلا یوزباشی عضو هیات پزشکی ورزشی با عنوان این مطلب که آسیب های ورزشی جزجدا نشدنی ورزش است افزود: تنها راه این موضوع  رعایت برخی اصول است تا بتوان درصد آسیب ها را کاهش داد.

دکتر یوزباشی متخصص آسیب شناسی، آسیب های ورزشی را به دو دسته عوامل درونی وبیرونی تقسیم کردو گفت: عوامل درونی شامل سن، تجربه، خواب، تغذیه، آمادگی جسمانی، انعطاف بدنی، سرعت، استقامت و عوامل بیرونی شامل محیط ورزشی، کف پوش، تجهیزات، لباس ورزشکار، آب وهوا، تهویه، نور سالن، بیماری های پوستی و... که اگر هر کدام از این فاکتورها نباشد فرد بیشتر در معرض آسیب قرار دارد.

  یوزباشی درتشریح برخی اقدامات برای کاهش و جلوگیری ازآسیب های ورزشی عنوان کرد: بهترین درمان آسیب های ورزشی در واقع پیشگیری است. هر ورزشکار قبل از اینکه به زمین ورزشی برود باید یکسری کارها را انجام دهد تا آسیب های ورزشی به حداقل برسد. این کارها شامل نرمش، حرکات کششی، گرم کردن بدن و استراحت بدن است که با انجام این مراحل ورزشکار می تواند فعالیت ورزشی را شروع و ادامه دهد.

وی در تشریح مزایای مراحل فوق برای ورزشکار گفت: انجام این کارها از لحاظ روحی روانی به ورزشکار حس خوبی می دهدو باعث می شود عملکرد ورزشکار بهتر شود ودر ادامه می توانم بگویم  دردی که پس از تمرینات ورزشی ممکن است رخ دهد را کمترمی کند و باعث افزایش انعطاف پذیری اعضا درگیرو به نوبه خود می تواند آسیب به اجزا را کمتر کند.

دکتر یوزباشی در پاسخ این سوال که چه میزان ورزش حرفه ای احتمال آسیب را افزایش میدهد عنوان کرد: در ابتدا باید بگویم من طرفدار ورزش برای همه و تندرستی هستم در حالی که بیشترجوانان هنگامی که به ورزش رو می آورند  تمایل دارند به صورت حرفه ای ورزش کنند وهدف مدال آوری می شود که در این صورت آسیب دیدگی نیز گریز ناپذیر خواهد بودکه از جمله می توان به آسیب های پرکاری که در ورزش وجود دارد اشاره کرد که موجب می شود بدن در اثر فعالیت و کار زیاد تحلیل رود و دچار آسیب شود.  

 @hpvoz

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.