یکشنبه ۴ مهر ۱۴۰۰ - ۱۰:۲۸

نوشیدنی های ورزشی (۲)

کاربردهای نوشیدنی ورزشی

نوشیدنی های ورزشی

نوشیدنی های ورزشی موادی هستند که از آب، قندها، مقادیر کمی مواد معدنی مانند سدیم و پتاسیم و گاهی از مواد دیگری تشکیل شده اند. آنها با مقادیر خاصی از سدیم و شکر ساخته شده اند تا جذب آن برای بدن شما آسان شود.

قبل از ورزش

نوشیدنی های ورزشی ممکن است قبل از یک رویداد برای تنظیم دقیق مصرف مایعات و سوخت (کربوهیدرات) مفید باشند. کربوهیدرات موجود در نوشیدنی های ورزشی می تواند میزان کربوهیدرات را افزایش دهد، در حالی که سدیم اضافه شده ممکن است باعث کاهش میزان ادرار قبل از شروع ورزش شود.

در حین تمرین

نوشیدنی های ورزشی در درجه اول برای استفاده در حین تمرین که بیش از ۹۰ دقیقه طول می کشد با ارائه بهترین حالت مایعات و سوخت، طراحی شده اند. نوشیدنی های ورزشی ممکن است به ورزشکاران این امکان را بدهند که با تأمین انرژی عضلات فعال و مغز، تمرینات طولانی تر و موثرتری را در تمرینات و مسابقات انجام دهند.

ریکاوری

نوشیدنی های ورزشی می توانند با جایگزینی مایعات و الکترولیت های از دست رفته در عرق به ذخیره مجدد ذخایر گلیکوژن با هدف بازیابی تغذیه کمک کنند. اگر بین جلسات تمرینی یا مسابقه زمان محدودی وجود داشته باشد، نوشیدنی هایی با محتوای سدیم بیشتر ممکن است باعث آبرسانی موثرتر شود. برای برآوردن همه اهداف ریکاوری، مصرف نوشیدنی های ورزشی باید با غذاها و مایعاتی که کربوهیدرات، پروتئین و سایر مواد مغذی ضروری برای ریکاوری را تأمین می کنند، همراه شود.

عوارض جانبی احتمالی

ناراحتی دستگاه گوارش

مصرف زیاد نوشیدنی های ورزشی می تواند باعث ناراحتی های گوارشی شود. توصیه می شود ورزشکاران مقدار کمی از نوشیدنی را به طور مکرر (و نه مقدار زیادی در یک بار) و به صورت آزمایشی در طول تمرین بنوشند.

سلامت دندان

غذاها و مایعات اسیدی یکی از عوامل مرتبط با فرسایش مینای دندان است. نوشیدنی های ورزشی همراه با آب میوه، نوشابه، چای و قهوه همه نمونه هایی از مایعات اسیدی هستند. بعید است که استفاده از نوشیدنی های ورزشی به تنهایی باعث فرسایش دندان شود. با این حال، ورزشکارانی که از مقادیر زیادی نوشیدنی های ورزشی به مدت طولانی استفاده می کنند، باید به بهداشت دندان توجه بیشتری داشته باشند.

میزان مصرف نوشیدنی ورزشی؟

این بستگی به مواردی مانند دمای بیرون و میزان عرق کردن دارد. اکثر مردم می توانند با رعایت نکات زیر، نیاز مایعات خود را برطرف کنند:

حداکثر ۴ ساعت قبل از انجام یک ورزش، به آرامی حدود ۵ تا ۷ میلی لیتر به ازای هر کیلوگرم وزن بدن مایعات بنوشید. این تقریباً ۱ تا ۲ فنجان آب یا نوشیدنی ورزشی است. این مقدار بسته به وزن شما متفاوت خواهد بود.

اگر طی ۲ ساعت بعد ادراری تولید نشود یا رنگ آن تیره باشد، به آرامی ۱/۲ تا ۱ ۱/۲ فنجان دیگر آب یا نوشیدنی ورزشی بنوشید.

نوشیدن را زود و منظم شروع کنید تا به جایگزینی تمام آب از دست رفته در اثر تعریق کمک کند.

مایعات بیشتر مصرف کنید اگر:

شما خیلی عرق می کنید.

از تجهیزات ورزشی زیاد استفاده می کنید.

شما در گرما  ورزش می کنید.

آیا نوشیدنی های ورزشی بی خطر هستند؟

استفاده از اکثر مارک های نوشیدنی های ورزشی بی خطر است. وقتی یک نوشیدنی ورزشی حاوی کافئین، گیاهان دارویی یا سایر مواد غیرقابل کنترل باشد، نگرانی های ایمنی وجود دارد. کربوهیدرات ها و مواد معدنی مانند سدیم تنها ترکیباتی هستند که برای ایمنی و عملکرد ثابت شده اند. از ترکیبات دیگر مانند گیاهان، اسیدهای آمینه و کافئین اجتناب کنید.

دکتر محمد مهرتاش- مسئول کمیته تغذیه هیأت پزشکی ورزشی استان کرمان

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.