یکشنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۰ - ۰۹:۱۱

فواید ورزش برای آرتروز

آرتروز

نکات مهم ورزشی را برای آرتروز بدانید و بیاموزید که چرا فعالیت بدنی بهترین درمان غیردارویی برای بهبود درد و عملکرد در آرتروز است.

در حالی که ممکن است نگران باشید که ورزش با استئوآرتریت (OA) می تواند به مفاصل شما آسیب برساند و باعث درد بیشتر شود، تحقیقات نشان می دهد که افراد در صورت ابتلا به استئوآرتریت می توانند و باید ورزش کنند. در واقع ورزش موثرترین درمان غیردارویی برای کاهش درد و بهبود حرکت در بیماران مبتلا به آرتروز محسوب می شود.

چه ورزش هایی برای آرتروز بهتر عمل می کنند؟

هر یک از انواع تمرینات زیر در حفظ و بهبود توانایی حرکت و عملکرد، نقش دارند. پیاده روی و ورزش های آبی به ویژه برای اکثر افراد مبتلا به آرتروز مفید هستند.

۱-افزایش دامنه حرکتی یا تمرینات انعطاف پذیری

محدوده حرکتی به توانایی حرکت مفاصل شما از طریق حرکت کاملی که برای رسیدن به آن طراحی شده اند اشاره دارد. این تمرینات شامل کشش ملایم و حرکاتی است که مفاصل را در تمام طول دامنه حرکتی خود قرار می دهد. انجام منظم این تمرینات می تواند به حفظ و بهبود انعطاف پذیری مفاصل کمک کند.

۲-تمرینات تقویتی

این تمرینات به حفظ و بهبود قدرت عضلانی کمک می کنند. عضلات قوی می توانند از مفاصلی که تحت تاثیر آرتریت هستند حمایت و محافظت کنند.

۳-ورزش هوازی/استقامتی

این تمرینات باعث تقویت قلب و کارآمدتر شدن ریه ها می شود. ورزش هوازی همچنین خستگی را کاهش می دهد، در حالی که با افزایش کالری مصرفی بدن به کنترل وزن کمک می کند. نمونه هایی از این نوع ورزش شامل پیاده روی، آهسته دویدن، دوچرخه سواری، شنا یا استفاده از دستگاه کوهپیما است.

۴-پیاده روی

پیاده روی برای مفاصل، فواید زیادی دارد. یک مزیت اصلی این است که گردش خون را بهبود می بخشد و از  بیماری های قلبی پیشگیری می کند، فشار خون را کاهش می دهد و به عنوان یک ورزش هوازی، قلب را تقویت می کند. همچنین خطر شکستگی را کاهش می دهد (با متوقف کردن یا کاهش سرعت از دست دادن توده استخوانی) و عضلات حمایت کننده از مفاصل را تقویت می کند.

۵-تمرینات در آب

این تمرینات به ویژه برای افرادی که تازه شروع به ورزش کرده اند و همچنین افرادی که اضافه وزن دارند، مفید است. ورزش‌های آبی شامل شنا نمی‌شوند، بلکه در حالت ایستاده در آب به اندازه ارتفاع شانه انجام می‌شوند. شناوری آب به کاهش فشار وزن بدن شما بر روی مفاصل آسیب دیده (به ویژه لگن و زانوها) کمک می کند، در حالی که برای قوی تر شدن عضلات شما مقاومت ایجاد می کند. ورزش منظم در آب می تواند به تسکین درد و بهبود عملکرد روزانه در افراد مبتلا به آرتروز لگن و زانو کمک کند.

۶-یک برنامه تمرینی تخصصی ایجاد کنید

مطالعات متعدد نشان می دهد که ورزش خفیف تا متوسط برای افراد مبتلا به آرتریت مفید است. با این حال، شرایط هر کس متفاوت است، بنابراین نیاز است در مشورت با پزشک و متخصص علوم ورزشی، برنامه تمرینی خود را تنظیم کنید.

همیشه توصیه های پزشک یا فیزیوتراپیست خود را دنبال کنید. به طور کلی تمرینات انعطاف پذیری باید هر روز انجام شود.

توصیه هفتگی برای ورزش هوازی ۱۵۰ دقیقه با شدت متوسط یا ۷۵ دقیقه با شدت بالا یا ترکیبی معادل آن است. این به معنای ۳۰ دقیقه پیاده روی سریع یا دوچرخه سواری پنج بار در هفته است.

ورزش خوب است: اما هوشمندانه ورزش کنید. تمرین‌های کم شدت مانند پیاده‌روی، دوچرخه‌سواری یا استفاده از دستگاه‌های کوهپیما انتخاب‌های هوشمندانه‌ای هستند. اگر می دوید، بسکتبال بازی می کنید یا فعالیت های پرتحرک دیگری انجام می دهید، از سطوح سخت دوری کنید و این کار را هر روز انجام ندهید.

دکتر محمد مهرتاش- هیأت پزشکی ورزشی استان کرمان

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.