شنبه ۲۴ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۰۹:۴۲

با ۴ مزیت مهم دوچرخه‌ سواری آشنا شویم

دوچرخه

وچرخه ‌سواری مانند بیشتر فعالیت ‌های جسمی، از بدن در برابر چاقی، بیماری قلبی، دیابت و مشکلات روحی حفاظت می ‌کند.

فواید مهم دوچرخه‌ سواری برای سلامتی:

۱- عضله‌سازی و تقویت استخوان‌ ها: هنگام دوچرخه ‌سواری ماهیچه ‌های شانه، ماهیچه‌ های سَرینی در نشیمنگاه و ماهیچه چهارسَر ران فعالیت دارند.

فعالیت چندین ماهیچه به حفظ سلامت استخوان ‌ها و جلوگیری از کاهش تراکم استخوانی کمک می‌ کند.

۲- تقویت عملکرد مغز: در حالی که فواید دوچرخه‌ سواری برای مقابله با بیماری قلبی عروقی و دیابت آشکار است؛ بررسی‌ ها نشان می ‌دهد این ورزش بهبود عملکرد مغز، قدرت شناختی و ساختار مغز را نیز به دنبال دارد. گروهی از محققان آمریکایی در مطالعه ‌ای که سال ۲۰۱۲ میلادی انجام شد، مشاهده کردند که انجام مرتب دوچرخه ‌سواری مهارت‌ های حل مساله و حافظه را در افراد سالمند، نزدیک به ۱۵ تا ۲۰ درصد بهبود می بخشد.

۳- کمک ‌به بیماران مبتلا به آرتریت: افرادی که از مشکلات تعادلی رنج می ‌برند، می ‌توانند از فواید دوچرخه ‌سواری در فضای بسته بهره ببرند.

همچنین این موضوع در مورد بیماران مبتلا به آرتریت هم صحیح است که می ‌توانند بدون وارد کردن فشار به مفاصل، ورزشی مفید برای قلب و عروق انجام دهند.

افراد مبتلا به «استئوآرتریت» یا «روماتوئیدآرتریت» که به دلیل درد، فعالیت جسمی ندارند، اغلب دچار مشکلات تعادلی می ‌شوند؛ بنابراین آنان کمتر احتمال دارد با دوچرخه‌ های ثابت به خود آسیب وارد کنند.

۴- بهبود سلامت روان: دوچرخه ‌سواری به عنوان روشی برای رفت و آمد علاوه بر آنکه نسبت به پیاده ‌روی در وقت صرفه ‌جویی می‌ کند، برای بهبود سلامت روان نیز مفید است.

به گزارش «مدیکال دیلی»، بررسی‌ ها نشان می ‌دهد، افرادی که برای رفت و آمد به محل کار از دوچرخه استفاده می‌ کنند، نسبت به افرادی که با وسایل حمل و نقل عمومی یا شخصی رفت و آمد دارند، شادتر هستند.

دکتر «رامین رادمهر»، پزشک بخش دیالیز بیمارستان شهید دکتر فقیهی

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.