دوشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۱ - ۰۸:۵۷

دخانیات و ورزش

دخانیات

نوجوانان بسیار زیادی در حدود سن ۱۳ سالگی وجود دارند که سیگاری هستند و هنوز به این درک نرسیده اند که سیگار می‌تواند چه صدماتی برای سلامتی‌ آن‌ها داشته باشد.
اما حوزه ورزش حوزه‌ای است که اثرات مصرف سیگار در آن کاملا مشهود خواهد بود. یکی‌ از مزایای ورزش این است که افراد ورزشکار برای ارتقا سطح عملکرد خود سیگار کشیدن را ترک می‌کنند تا سلامتی و عملکرد خود را افزایش دهند.


تاثیرات بلند مدت سیگار کشیدن

اگر بخواهیم به صورت جزئی تاثیرات سیگار کشیدن را بر روی اجزای بدن بررسی کنیم خواهید دید که هیچ یک اجزای بدن از مضرات سیگار در امان نخواهند بود. سیگار کشیدن باعث خرابی‌ لثه ها، ایجاد حفره در دندان‌ها و تنگی نفس می‌شود. اکسیژن رسانی ناصحیح به بدن و تنگی رگ‌های خونی با همدیگر می‌توانند عامل ایجاد سکته باشند. افراد سیگاری در معرض خطر بالای ابتلا به سرطان های دهانی قرار دارند و نسبت به افراد عادی ۱۰ برابر بیشتر در معرض ابتلا به سرطان ریه و امفیزم قرار دارند. ترشح موکوز در ریه افراد سیگاری کاهش می‌یابد و همین موضوع میتواند منجر به ایجاد سرفه‌های بسیار شدید شود.
نیکوتین موجود در سیگار همچنین باعث افزایش خون و در نتیجه لخته شدن آن می‌شود. کربن مونوکسید ایجاد شده در بدن با از بین بردن اکسیژن موجود در خون باعث رسوب کلسترول در دیواره شریان‌ها می‌شود. افراد سیگاری در معرض خطر ابتلا به سرطان‌های مری، حنجره و پانکراس قرار دارند. افزایش فشار خون ناشی‌ از سیگار کشیدن می‌تواند صدمات بسیار جدی به کلیه وارد کند. احتمال مرگ افراد سیگاری در سن بازنشستگی ۴۰% و برای افراد غیر سیگاری ۱۸% می‌باشد.

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.