یکشنبه ۲۲ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۳:۳۵

رونمایی از دستاورد جدید وادا؛

ویتولد بانکا:روش نمونه گیری جدید خون یک پیشرفت هیجان انگیز در مبارزه با دوپینگ است

ویتولد بنکا

رییس آژانس جهانی مبارزه با دوپینگ از روش جدید نمونه گیری این آژانس در سمپوزیوم سوئیس، رونمایی کرد.

ویتولد بانکا، در سخنرانی افتتاحیه سمپوزیوم وادا در سوئیس، گفت: تجزیه و تحلیل لکه‌ خون خشک شده (DBS)یک پیشرفت هیجان‌ انگیز برای مبارزه با دوپینگ است. این روش نسبت به جمع آوری نمونه قدیمی دارای مزایای متعددی است . در  این روش ورزشکار تجربه خوشایندتری نسبت به انجام تست دارد، حمل و نقل و ذخیره سازی آن آسان تر است و مدت زمان ماندگاری و کیفیت نمونه در آن بالاست.

برخلاف روش‌های متداول‌ جمع‌آوری نمونه خون،DBS  فقط به چند قطره خون نیاز دارد که از طریق نوک انگشت یا بازو جمع‌آوری می شود. قطره خون روی کیت مخصوص ریخته شده و سپس مهر و موم شده و برای آزمایش به آزمایشگاه معتبر WADA فرستاده می شود.

در حالی که DBS برای رویدادهای بزرگ مانند بازی‌های المپیک و پارالمپیک عالی است، می‌تواند برای برخی از انواع نمونه‌های خارج از مسابقه در نقاط دورافتاده‌تر جهان که زمان لازم برای انتقال نمونه‌ها به آزمایشگاه طولانی است، مفید باشد.

گفتنی است پیش از این برای انجام تست 6 تا 10 سی سی خون از ورزشکار اخذ می شد که نحوه نگه داری و ارسال آن سختی های مخصوص خودش را دارد؛ پیش بینی می شود در آینده ای نزدیک فرآیند جدید نمونه گیری خونی به عنوان مکمل یا جایگزین نمونه گیری قبلی معرفی گردد.

لازم به ذکر است سمپوزیوم جهانی مبارزه با دوپینگ در روز های 21 و 22 خرداد ماه در شهر لوزان سوئیس با حضور 900 شرکت کننده که 600 نفر از آنان حضوری و 300 نفر آن برخط می باشند در حال برگزاری است و دکتر غلامرضا نوروزی و دکتر فرزاد شارکی دبیرکل و قائم مقام ایران نادو به صورت برخط در این همایش حضور دارند.

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.