سه‌شنبه ۷ تیر ۱۴۰۱ - ۰۸:۴۷

به مناسبت هفته مبارزه با مواد مخدر؛

وابستگی به چه موادی، هشدار دهنده است؟

اعتیاد

بسیاری از والدین تصور می کنند که اعتیاد فرزندان تنها به مواد مخدری مانند تریاک، هرویین، کراک خطرناک است و مواردی مانند دارو و قرص، خطری به همراه ندارد، در حالی که این یک تصور غلط است.

داروهایی مانند «ترامادول»، «دیفنوکسیلات»، انواع داروهای حاوی کدئین و داروهایی مانند «کلونازپام»، «دیازپام»، «فلورازپام»، «آلپرازولام» نیز از جمله داروهای اعتیادآور هستند که درمان اعتیاد آنها بسیار دشوار است.

برخی از فروشندگان مواد مخدر برای تبلیغ مواد خود ادعا می کنند که ماده «شیشه» اعتیاد ندارد؛ این در حالیست که شیشه از اعتیادآورترین مواد شناخته شده است و برخی موارد اعتیاد به این ماده، تنها از یک کنجکاوی ساده آغاز شده است.

دانستن این نکته ضروری است که شیشه به هیچ وجه در درمان اعتیاد به سایر مواد مانند خانواده تریاک و حاوی مرفین موثر نیست و این ادعا یک دروغ محض و فریبنده است.

برای حفاظت از فرزندانمان آگاهی و توانمندی های ضروری زندگی مانند مهارت «نه گفتن»، «حل مسئله» و «تصمیم گیری» لازم است. ورزش کردن نقش پیشگیرانه دارد، اما کامل نیست. در کنار ورزش، ارتباط صمیمی با فرزند و آموزش خطرهای مواد اعتیادآور، پرهیز از مصرف سیگار و قلیان نیز از ضرورت های پیشگیری از اعتیاد محسوب می شود.

 چند توصیه به والدین برای پیشگیری از اعتیاد فرزندان

·         دوستان فرزندانتان را بشناسید.

·         در منزل قانونگذاری کنید.

·         با فرزندانتان (با توجه به سنش) بی پرده و صریح در مورد مواد مخدر و روانگردان ها صحبت کنید.

·         با فرزندانتان رابطه عمیق دوستی ایجاد کنید.

·         فرزندانتان را به انجام فعالیت های ورزشی ترغیب کنید.

·         اعتقادات مذهبی فرزندانمان را تقویت کنیم.

دکتر «عبدالرحیم اسداللهی»، عضو هیات علمی گروه آموزش بهداشت و ارتقای سلامت دانشکده بهداشت شیراز

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.