چهارشنبه ۲ آذر ۱۴۰۱ - ۱۱:۱۴

عارضه گردن رو به جلو و اصلا ح آن

عارضه گردن رو به جلو و اصلا ح آن

بیش از %۶۶ مردم جهان به عارضه گردن رو به جلو دچارند. اما این عارضه دقیقا چیست؟ علایم و دلایلش کدام است و چگونه میتوان آن را برطرف و درمان کرد؟عارضه گردن رو به جلو چیست؟

ناهنجاری گردن رو به جلو یا فوروارد هدپوسچر به وضعیتی گفته میشود که سر در مقابل بدن قرار میگیرد، جلو میآید و انگار گردن شما دچار قوس شده است. عارضه گردن رو به جلو یا قوس گردن به این معنی است که جمجمه حدود یک اینچ به سمت مهره آتل) اولین مهره گردنی(خم شده باشد. از دلیل ایجاد این عارضه می توان به استفاده از کوله پشتی سنگین در بین کودکان، حالت نامناسب بدن به هنگام استفاده از رایانه، بازی های کامپیوتری و تماشای تلویزیون و موبایل و حوادث و... و. اشاره کرد. جلو نگه داشتن سر می تواند به گردن و عضلات پشتی، فشار زیادی وارد کند. نتیجه ی این فشار می تواند خستگی گردن و در نتیجه درد همیشگی و یا غالب گردن باشد. عضلات گردن و شانه که مجبورند تمام روز این وزن را تحمل کنند، دارای یک انقباض ایزومتریک شده و در نتیجه خون خود را از دست می دهند، آسیب می بینند، خسته می شوند و در آخر دچار کشیدگی، درد، احساس سوزش خواهند شد. هنگامی که مهره های گردنی به مدت طولانی تحت تاثیر وزن زیاد قرار می گیرند، حالت خود را از دست داده و دچار بدشکلی می شوند؛ این بدشکلی ها ممکن است دائمی شوند. به همین دلیل، درمان سر و گردن به جلو، زمان زیادی خواهد برد.

اما پیشگیری از بیماری گردن رو به جلو چگونه است؟

 قرارگیری بدن در وضعیت مناسب عامل بسیار مهمی در پیشگیری از ابتلاء به این عارضه است. اما وضعیت مناسب چگونه است؟ وضعیت مناسب زمانی است که مچ پا، زانوها، باسن، شانه ها و گوش ها همه در همان خط عمودی قرار می گیرند. در این موقعیت خنثی فشار روی گردن به حداقل می رسد زیرا وزن سر به طور طبیعی بر روی ستون فقرات گردن قرار می گیرد. حرکات اصلاحی در این عارضه باعث تقویت عضلات جلوی گردن و کشش در عضلات پشت گردن می شود.

تعدادی از تمرینات اصلاحی برای این عارضه به شرح زیر می باشد

  1. در حالی که به دیوار تکیه می دهید، سر را به سمت بالا و در عین حال، به سمت عقب نیز بکشید و به دیوار تکیه دهید. در این حالت، عضلات پشت گردن کشیده می شوند
  2. با یک دست سر را به طرفین خم کرده و کشش دهید
  3. با دو دست سر را به سمت پایین آورده تا پشت گردن کشیده شود
  4. دست خود را روی پیشانی قرار دهید و سعی کنید که سر را به سمت عقب حرکت دهید. در این حال از طرف دیگر سعی کنید سر را به سمت جلو جابه جا کنید. با این کار مقاومت اعمال می شود و عضلات قسمت جلوی گردن منقبض می شوند، ولی حرکتی صورتی نمی گیرد.
  5. -دست خود را بر روی چانه گذاشته و بدون خم کردن سر، چانه را به داخل بکشید. این حرکت را به صورت خوابیده نیز می توانید انجام دهید
  6. دست های خود را پشت سر قرار دهید و به هم قالب کنید. سر را به سمت عقب فشار دهید، از طرف دیگر سعی کنید که با دست ها مقاومت ایجاد کنید و مانع خم شدن سر به سمت عقب شوید.

علی شعبانی فرد/ حرکات اصلاحی هیات پزشکی استان خوزستان

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.