دوشنبه ۳ مهر ۱۴۰۲ - ۰۹:۱۵

نقش زنان در ورزش

نقش زنان در ورزش

نقش زنان در ورزش در طول سالیان به طور قابل توجهی تغییرو تکامل یافته است.

زنان برای شرکت در فعالیت های مختلف  ورزشی با چالش ها و محدودیت های متعددی مواجه بودند.   با این حال، به مرور زمان، مشارکت زنان در ورزش به رسمیت شناخته شده و مقبولیت بیشتری  یافت.

 از لحاظ تاریخی، مشارکت زنان در ورزش به دلیل باورهای اجتماعی  پیرامون نقش‌های جنسیتی محدود بود.   ورزش  حوزه مردانه در نظر گرفته می شد و زنان نقشی در انجام فعالیت های بدنی نداشتند.   از اواخر قرن ۱۹ بود که ورزش های سازمان یافته زنان شروع به ظهور کرد و هنجارهای اجتماعی را به چالش کشید.

 از اوایل قرن بیستم، ورزش زنان به لطف عوامل مختلفی مانند جنبش حق رای، جنبش زنان و تصویب برابری حق زن و مرد ورزش زنان مورد توجه بیشتری قرار گرفت.   تبعیض جنسیتی در برنامه های آموزشی  ممنوع  و فرصت های زیادی  برای زنان در ورزش بوجود آمد  که منجر به افزایش قابل توجه زنان و  مشارکت آنان می شود.

 امروزه زنان در طیف گسترده ای از ورزش ها در سطوح آماتور و حرفه ای شرکت می کنند.   آنهادر کلیه رشته های ورزشی در مسابقاتی مانند فوتبال، بسکتبال، والیبال، تنیس، گلف، ژیمناستیک، شنا و بسیاری دیگر رقابت می کنند.   دستاوردهای ورزشکاران زن توجه و تحسین روزافزون جهانی را به به دنبال داسته  و نسل های جوان دختران را برای پیگیری ورزش ترغیب کرده است.

 با این حال، با وجود پیشرفت قابل توجهزنان در رشته‌های مختلف ورزشی، چالش ها و نابرابری ها بین ورزشکاران مرد و زن همچنان پابرجاست.   زنان اغلب در مقایسه با همتایان مرد خود با حقوق، جوایز، پوشش رسانه‌ای و فرصت‌های حمایت نابرابر روبرو هستند.   مزید به این،   فقدان نقش های نمایندگی و رهبری برای زنان در سازمان ها و مدیریت ورزشی وجود دارد.

 تلاش هایی برای رفع این نابرابری ها و ترویج برابری جنسیتی برای رفتار منصفانه در ورزش و ایجاد فرصت های برابرانجام می شود.   سازمان‌ها، مدافعان فعالیت‌هایی جهت ایجاد فرصت ها ی مناسب وبرابر برای ورزشکاران زن همچنان  رفتار منصفانه، و به رسمیت شناختن ورزشکاران زن تلاش می‌کنند.   ابتکاراتی مانند بنیاد ورزش زنان، کمیته های ورزش زنان، و کمپین های زنان و ورزش   تلاش می کنند تا شاید ورزشی عادلانه برای زنان در کنار مردان ایجاد کنند.

 در نتیجه، نقش زنان در ورزش از حذف و دلسرد شدن به شرکت فعال و دستیابی به موفقیت‌های چشمگیر تبدیل شده است.   با این حال، هنوز پیشرفت هایی برای تضمین فرصت های برابر و به رسمیت شناختن ورزشکاران زن در تمام جنبه های ورزش وجود دارد. کمبود امکانات و فضاهای مناسب، بزرگترین معضلی  و مانع  ورزش  بانوان می‌باشد. باتوجه به حضور و موفقیت بانوان در رشته‌های ورزشی   چشمگیر بوده و  در کنار این همه قهرمانی و مدال آوری، نبود امکانات، سالن‌های ورزشی و فضاهای مناسب تمرینی برای بانوان، در بسیاری از مواقع باعث دلسردی   ورزشکاران و قهرمانان شده و حتی باعث دوری آنان از عرصه ورزش شده است.

عزت کازرونی نژاد/نایب رئیس هیات پزشکی ورزشی استان خوزستان

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.