یکشنبه ۵ آذر ۱۴۰۲ - ۰۸:۵۳

سندروم روده تحریک پذیر در ورزشکاران

1

سندروم روده تحریک پذیر یک اختلال گوارشی است که در دختران ورزشکار با شیوع نسبتا بالا دیده می شود. مشخصه آن تغییر در اجابت مزاج و درد شکمی مزمن در غیاب اختلالات ساختاری قابل شناسایی می باشد.

شیوع آن در سراسر جهان تقریبا" ۱۱ درصد است و در افراد جوان و زنان بیشتر گزارش شده است. همچنین شیوع علائم آن  نزدیک به مسابقات افزایش می یابد.

بیماران در اغلب موارد نسبت به محرکهای مختلف پاسخهای حرکتی تشدید یافته ای در روده ها نشان می دهند و آستانه حسی در آنها کاهش می یابد. نقش عوامل دستگاه عصبی مرکزی با توجه به تشدید علایم بالینی بدنبال اختلالات عاطفی و استرس تایید می شود.

تظاهرات بالینی :

اغلب موارد بیماران دچار درد شکمی همراه با تغییر اجابت مزاج بصورت یبوست و اسهال یا هردو به شکل متناوب می باشند.

درچه مواردی علائم تشدید می یابد؟

نوع تغذیه در تشدید علائم موثر می باشد. بسیاری از مواد غذایی مانند حبوبات –گندم –محصولات لبنی و نوشیدنی های گازدار که باعث تشدید علائم می شود گزارش شده است.

استرس و اضطراب : غالبا" افرادی که استرس بیشتری دارند علائم و نشانه های بدتر یا شدیدتری را تجربه می کنند.

ورزش و سندروم روده تحریک پذیر:

شواهدی وجود دارد که نشان می دهد فعالیت بدنی ممکن است علائم روده تحریک پذیر را کاهش دهد. در یک مطالعه گسترده در سال ۲۰۱۱ محققان دریافتند که انجام ورزش باعث کاهش شدت علائم در بیماران روده تحریک پذیر می شود. از طرفی نداشتن یا کم بودن فعالیت بدنی منجر به تشدید علائم بیماران می شود. چندین مطالعه دیگر در این زمینه انجام شده که موارد فوق را تایید نموده است.

در یک مطالعه در سال ۲۰۱۵ نشان داده شده که یوگا به طور علمی علائم را در افراد مبتلا به روده تحریک پذیر کاهش می دهد.

چگونه ورزش به کمک سندروم روده تحریک پذیر می آید:

تسکین استرس:استرس یک علت اصلی روده تحریک پذیر است. انقباضات کنترل شده و منظم روده بزرگ باعث میشود غذا روده حرکت کند. بنابراین در زمان استرس این انقباضات باعث دل درد بیماران می شود. انجام فعالیت      منجربه کاهش استرس و بهبود کارکرد روده ها میگردد.

در بیمارانی که دارای علائم یبوست می باشند ورزش علاوه بر ارتقای سطح تناسب اندام باعث کاهش یبوست می شود.

اخیرا" در تحقیقات بعمل آمده نشان داده شده که در بیمارانی که ۳۰ دقیقه در روز و پنج روز در هفته ورزش معمولی انجام دادند در مقایسه با گروه بدون حرکات ورزشی علائم یبوست کاهش زیادی داشته است.

خواب :کم خوابی و استرس باعث تشدید بیماری روده تحریک پذیر می شود. فعالیت بدنی منجربه به بهبود اختلال بی خوابی می شود.

در مجموع هنگامی که بطور منظم ورزش می کنید سبک زندگی به سمت عادات سالم تغییرمی کند. که منجر به اجتناب از مصرف مواد غذایی تحریکی نیز خواهد شد.

      یک زندگی مناسب معمولا" یکی از مراحل اولیه در درمان روده تحریک پذیر است ورزش کردن بخش مهمی از این درمان است در کل ورزش کردن سلامتی را افزایش می دهد و هر گونه راههایی که سلامت را ارتقاء دهد بطور کلی علائم بیماری روده تحریک پذیر را کاهش می دهد.

ورزش های مناسب روده تحریک پذیر:

اگر اصلا" سابقه ورزش ندارید پیاده روی گزینه خوبی است و حتی پیاده روی اگر منظم انجام شود می تواند استرس را مدیریت و حرکات روده را تقویت کند.

حرکات کششی برای کاهش درد شکمی مناسب است. یوگا ورزش مناسب حرکات کششی است. این کار باعث تقویت عضلات میان تنه کاهش استرس و کمک به خارج کردن گازهای معده و کاهش درد شکم می شود.

دوچرخه سواری در جاده های مسطح و دوچرخه سواری ثابت علاوه بر افزایش تناسب اندام منجر به تقویت روده و آزاد سازی ماده شیمیایی آندورفین نقش مهمی در مدیریت استرس و کاهش علائم بیماری دارد.

شنا و دویدن احساس نفخ را در مبتلایان به طرز شگفت انگیزی کاهش می دهد.

سخن پایانی

سندروم روده تحریک پذیر یک عارضه شایع در بانوان ورزشکار است غالبا" با رعایت یک رژیم غذایی سالم و انجام ورزش منظم می توان آن را کنترل کرد. توصیه می شود فعالیت بدنی منظم داشته باید سعی کنید حداقل ۳-۵ روز در هفته به مدت ۲۰-۶۰ دقیقه فعالیت داشته باشد. حتی حرکات ملایم مانند راه رفتن یا دویدن آرام و ایروبیک می توانند مفید باشند.

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.